Инфо

Жолта фаза во целата земја, температурата до 38 степени

Се препорачува консумирање лесна храна и внесување поголемо количество течности, најдобро вода за пиење, а да се избегнуваат алкохолните пијалаци. течности

четврток, 13 јуни 2019

Земјава денеска ќе биде зафатена со температури од жолта алертна фаза. Температурата ќе се искачи до 38 степени Целзиусови, поради што се апелира до граѓаните да се заштитат од директна сончева изложеност, да избегнуваат престој на отворено во периодот од 11 до 17 часот, да носат светла и лесна облека. При директна изложеност на сонце се препорачува носење заштитни очила и капа.

Препораката од Комисијата за следење на состојбата и ефектите од високите температури при Министерството за здравство е во текот на ваквите екстремно топли денови граѓаните да останат во затворени простории, пред сѐ, климатизирани, а при неопходен престој на отворен простор да се најде можност за почести одмори под сенка. На хронично болните лица им се препорачува редовно земање на пропишаната терапија.

Се препорачува консумирање лесна храна и течности, а посебно да се внимава при подготовка и консумирање на храната, како и да се избегнуваат термички необработени производи, на пример мајонези од домашни јајца и внимателно да се консумираат сладолед и разни кремови. Потребно е внесување поголемо количество течности, најдобро вода за пиење, а да се избегнуваат алкохолните пијалаци. При влегување во возило, се препорачува возилото одреден период да се проветри.

Синпотичарите од денеска до недела најавуваат сончево и многу топло со максимални температури над 35 степени. Од недела во попладневните часови повторно ќе има појава на локален пороен дожд и грмежи, а максималните температури ќе бидат во постепено опаѓање.

Пренесено од МИА
 

Содржината е прочитана 363 пати.