Инфо

Стојанче Стоилов – спортист на годината

Каратистката Пуликсенија Јованоска е прогласена за најдобра спортистка во 2019 година, додека најуспешен спортист за лица со попреченост е Оливера Наковска Бикова

петок, 27 декември 2019

Капитенот на ракометниот клуб Вардар, Стојанче Стоилов е избран за најдобар македонски спортист во 2019 година, во традиционалниот избор што го организираат Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на спортски федерации.

Каратистката Пуликсенија Јованоска е прогласена за најдобра спортистка во 2019 година, додека најуспешен спортист во категоријата лица со попреченост е Оливера Наковска Бикова.

Тим на годината во машка конкуренција е одбојкарската репрезентација, а женски тим на годината се ракометарките.

Во категоријата тренер-селектор, признанието му припадна на Сашко Арсовски, кој е предводник на најдобрите каратисти.

Одбојкарот Никола Ѓорѓиев доби награда за посебни достигнувања во спортот. Најдобра национална спортска федерација е ракометната федерација.

Пренесено од МИА
 

Содржината е прочитана 229 пати.