Инфо

EУ донесе одлука за почеток на преговорите со Македонија и Албанија

вторник, 24 март 2020

Еврoпската Унија донесе одлука за почеток на преговорите со Македонија и Албанија.

Веста на „Твитер“ предмалку ја соопшти еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји.

„Задоволен сум што земјите членки на ЕУ постигнаа политички договор за отворање преговори со Албанија и Северна Македонија. Им честитам на двете земји. Со ова е испратена силна порака за Западен Балкан: вашата иднина е во ЕУ“, напиша Вархеји.
 

Содржината е прочитана 141 пати.